Mini poradnik panny młodej

Co właściwie powinien zawierać blog florystyczny? To pytanie nasuwa mi się za każdym razem gdy zabieram się do umieszczenia nowego wpisu i czasem przysparza mi to więcej trudności niż najbardziej skomplikowana kompozycja… oczywiście kwiatowa. Najwięcej blogów florystycznych prowadzonych jest pod kontem biznesu ślubnego i nie zawsze prace na nich prezentowane wychodzą z rąk ich autorów. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że źródła zdjęć i tekstów są opisane. Ostatnio natknęłam się na artykuł dotyczący zmyślnej i “wszechwiedzącej”, a raczej powiedziałabym “odsłaniającej” przeglądarki internetowej. Wspaniała rzecz! To już wie każdy, a przynajmniej większość. Czyż każda panna młoda nie skorzystała przynajmniej raz z tego “cuda” i przerażona mnogością zdjęć nie zadała sobie pytania: “Co wybrać? Tyle propozycji, wszystkie piękne, a każdy inny…”

Oto kilka wytycznych, genialnie zredagowanych przez Annę Niźińską w mojej ulubionej lekturze ABC Florystyki. Autorka zastosowała trzy, a właściwie dwie kategorie pozwalające na trafniejsze dobranie bukietu do panny młodej, są to: osobowość i wygląd. Oczywiście nie jesteśmy w stanie w krótkim czasie ocenić cech charakteru i osobowości, więc w rozmowie z panną młodą opieramy się na jej uroku osobistym i wyglądzie, jak i opisie lub zdjęciu sukni ślubnej.

Typ bukietu uwarunkowany budową ciała panny młodej:

 • drobna i delikatna – wiązanka niewielka z drobnych kwiatów np. róż gałązkowych, goździków,frezji, konwalii
 • wysoka i postawna – bukiet większy, kwiaty proponowane to róże, cantadeskie, lilie, anturia (czyli duże kwiaty), bukiet fantazyjny, nieregularny, zwisający;

Jeżeli to nam nie ułatwi doboru bukietu to możemy zasugerować się kolorem włosów lub karnacji:

 • brunetka – wszystkie barwy o dużym nasyceniu koloru
 • blondynka – tonacja pastelowa z ciemnymi akcentami
 • rude włosy – kwiaty o ciepłych barwach (żółte, kremowe, pomarańczowe) z dodatkiem zieleni
 • jasna karnacja – kwiaty pastelowe z ciemnymi dodatkami
 • ciemna karnacja – kwiaty w jednej tonacji lub o zróżnicowanej czystej kolorystyce;

Oczywiście uwzględniamy również makijaż i w przypadku różowych kwiatów nie polecam pomarańczowych cieni, ale to już nie moja “działka”. Idźmy dalej…

Typy  bukietu uwzględniający rodzaj sukni:

 • wzorzysta – kwiaty i dodatki inspirowane wzorem sukni
 • charakterystyczna (np. romantyczna, staroświecka) – bukiet dostosowany do charakteru sukni lub stylu epoki
 • lekka, spływająca – delikatny, lekki także spływający bukiet
 • suknia masywna, ciężka – bukiet zamknięty w formie
 • suknie o różnych długościach – bukiet dostosowany do proporcji i długości sukni
 • kolorowa – bukiet w harmonii lub kontraście kolorystycznym z akcentami nawiązującymi do koloru sukni

Łatwiej? Oczywiście nie są to rygorystyczne zasady przy doborze bukietu, jednakże najlepiej skonsultować się z florystą, by nie oczekiwać zimą wymarzonego bukietu np. z konwalii. Ważną kwestią jest też trwałość kwiatów użytych w bukiecie, a o tym najlepiej poinformuje nas fachowiec. Pamiętajmy też , że nie zawsze forma bukietu dyktowana jest rodzajem kwiatów, podobnie jak kolorystyka może ulec zmianie przy zachowaniu rodzajów kwiatów, bo przecież odmian np. róż mamy wiele…Zapraszam.

image